Kategorie: Wszystkie | Nożyce gilotynowe
RSS
wtorek, 26 marca 2013

Zaginarki do blachy to urządzenia konstruowane jako konwencjonalne i ze sterowaniem NC lub CNC, które pozwalają na programowanie określonych cyklów pracy oraz pozwalają na realizację określonych zadań.

Wiele jest typów zaginarek, np. zaginarki do blach, do rur oraz do prętów.

Zaginarki konwencjonalne to maszyny, które przed realizacją każdego zadania obróbczego ustawia się od początku ręcznie. Urządzenia takie składają się z korpusu, ruchomego zderzaka, dolnego ramienia gnącego, górnej belki z nożem oraz pedału sterującego maszyną.


Zaginarki umożliwiają gięcie blachy lub zaginanie jej na zadany kąt. Zaginarki posiadające sterowanie NC zbudowane podobnie jak zaginarki konwencjonalne. Zasadnicza różnica w ich budowie polega na tym, że takie urządzenia konwencjonalne sterowane są ręcznie, natomiast maszyny posiadające sterowanie NC pracują na podstawie określonych wcześniej przez operatora parametrów działania programu, w postaci obliczonych wartości.

Zaginarki posiadające sterowanie CNC to obrabiarki, które same obliczają parametry pracy, wg grubości arkusza blachy. Można na nich tworzyć różnego rodzaju programy, które pozwalają na realizację różnych trudnych zabiegów obróbczych, np. takich kształtów jak walce, czy rury. Sterowanie tych maszyn pozwala na wizualizację przebiegu gięcia.

Zastosowanie określonego rodzaju zaginarek uzależnione jest od poziomu trudności zabiegów obróbczych, które mogą być wykonywane na nich. I tak, realizacja zabiegów mniej skomplikowanych i niewielkiej partii obrabianego materiału bardziej opłaca się na tańszych zaginarkach konwencjonalnych, natomiast rudniejsze zabiegi łatwiej i korzystniej jest realizować na szybszych i dokładniejszych zaginarkach ze sterowaniem NC i CNC.

10:03, abrzytwa
Link Dodaj komentarz »
piątek, 22 marca 2013

Lasery przeznaczone do obróbki metalu, czy też obróbki rur i profili zamkniętych, to najczęściej maszyny wykonywane w wersjach 2D i 3D.

Można tutaj zadać pytanie, jakie funkcje obróbki posiadają lasery? Są to między innymi: wprowadzenie wzornika, rejestracja narzędzia, rejestracja narzędzia o specjalnym kształcie, kalkulacja punktu przecięcia, zewnętrzna regulacja warunków obróbki, automatyczne określanie warunków obróbki, system ustawień współrzędnych obróbki oraz program pomocy.

Wycinarki laserowe mają wyświetlacz czasu działania. W czasie realizacji zabiegów obróbczych mogą automatycznie przyśpieszać lub zwalniać tempo. Jednak po zrealizowaniu zadania obróbczego automatycznie wracają do punktu zero. Ich zakres ruchu można ograniczyć. Urządzenia te mają również sterowaną przerwę w ruchu.

Lasery mają stół, rezonator, inaczej nazywany źródłem lasera oraz sterowanie CNC. Dzięki możliwości automatycznego załadunku blachy lasery do obróbki metalu są bardzo szybkie, przez co są też bardzo wydajne.

Laser MAZAK SUPER TURBO X48 HI-PRO

Koszt skrawania blachy laserem nie jest mały, ale wykorzystywanie tych maszyn jest opłacalne, ponieważ urządzenia te są bardzo szybkie, osiągają duże prędkości cięcia i są bardzo dokładne, dzięki stabilnej budowie. Pozwalają na produkowanie zarówno długich, jak i krótkich serii w krótkim czasie - dzięki unowocześnionej technice pomiarowej i napędowej, wyróżniającej się jakością cięcia.

Wycinarki laserowe wyposażone są w nowoczesne sterowanie CNC, które umożliwia wycinanie prostych i trudnych konturów wewnętrznych i zewnętrznych na grubych oraz cienkich blachach. To sterowanie CNC składa się z: pamięci głównej, kolorowego monitora, twardego dysku i Platformy PC.

Przecinarka laserowa może ciąć, wykrawać, drążyć, strukturyzować powierzchnie a także hartować. Laserowa wiązka, która występuje przed skrawającym ostrzem nagrzewa materiał obrabiany powyżej temperatury topnienia. Strumień gazu, który jest współosiowo doprowadzany z wiązką, usuwa wtedy materiał powstały podczas przecięcia. Dzięki temu materiał staje się miękki i cięcie go staje się łatwiejsze. Większa jest wówczas wydajność takiej maszyny, przy zdecydowanie mniejszym zużyciu narzędzi.

Lasery przeznaczone do obróbki metalu tną w bardzo szybkim tempie. Znakomicie sprawdzają się przy wielkoseryjnej i masowej produkcji. Są to maszyny CNC, które zastępują maszyny konwencjonalne - używane do pracy przy małych i średnich produkcjach.

Ułatwieniem dla ustawienia i pracy tego typu urządzenia jest automatyczny dobór gazu, automatyczna kontrola ciśnienia gazu i automatyczne zaciskanie arkusza.

Lasery to kosztowne urządzenia, jednakże – biorąc pod uwagę ich szybkość, dokładność i wydajność, zakup ich jest zdecydowanie opłacalny.

Należy też wspomnieć o tym, że lasery potrafią wykonywać zadania obróbcze na materiałach trudno skrawalnych, co nie sprawdza się przy realizacji takich zadań na innego typu urządzeniach.

11:26, abrzytwa
Link Dodaj komentarz »
środa, 20 marca 2013

Urządzeniami stosowanymi przy realizacji dokładnej obróbki otworów w unieruchomionym materiale są wytaczarki. Działanie tych obrabiarek charakteryzuje się szybką prędkością obrotową wrzeciona, a stosunkowo małą głębokością skrawania i małym posuwem roboczym.

Ze względu na szybkość skrawania, do wytaczania używane są wytaczadła, wyposażone w noże z diamentowymi ostrzami i z ostrzami z węglików spiekanych. Zadania realizowane przez takie maszyny są wykonywane skrupulatnie, ponieważ urządzenia takie są wydajne. Otwory przez nie wytoczone cechują się dużą gładkością.

Wytaczarki często stosowane są podczas produkcji masowej, też w przemyśle motoryzacyjnym.

Istnieje wiele rodzajów wytaczarek, przede wszystkim wytaczarki pionowe – z pionową osią wrzeciona, wytaczarki poziome z poziomą osią wrzeciona, a także wytaczarki: jednowrzecionowe, wielowrzecionowe, stojakowe, bezstojakowe, jednostronne, dwustronne i współrzędnościowe.

Wytaczarki pionowe wykorzystywane są przy wytaczaniu dłuższych otworów. Wytaczarki poziome za to używane są przy wytaczaniu otworów krótkich.

Wytaczarki współrzędnościowe stosuje się przy dokładnej obróbce materiałów, które przemieszczają się według ściśle sprecyzowanych współrzędnych, w stosunku do narzędzia. Maszyny tego rodzaju potrafią obrabiać otwory normalnymi wiertłami, wytaczać otwory, też takie o małych średnicach, szlifować otwory, gwintować je, czy też toczyć poprzecznie.

Obrabiarki tego typu przeznaczone są do pracy w warsztatach do realizacji przyrządów obróbczych lub w zakładach produkcyjnych, przy małoseryjnej obróbce dokładnych przedmiotów.

Wytaczarki tego typu można podzielić na: pionowe, poziome, łożowe i stojakowe.

11:30, abrzytwa
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 11 marca 2013

W Polsce i za granicą od dawna produkowane były tokarki konwencjonalne. Wśród nich wyróżnić można tokarki kłowe, tokarki uchwytowe, tokarki tarczowe, tokarki rewolwerowe, tokarki karuzelowe, tokarki uniwersalne oraz tokarki specjalne, do wykonywania określonych zadań tokarskich. Obok nich produkuje się obecnie również unowocześnione tokarki CNC.

Tokarka CNC HAAS TL 2

Są to obrabiarki, których praca ułatwiona została na skutek ich skomputeryzowania. Maszyny te dzięki sterowaniu cyfrowemu mogą zapamiętywać programy obróbki. Sprawia to, że te tokarki do metalu są bardzo wydajne w pracy i znakomicie nadają się do pracy przy produkcji wielkoseryjnej i masowej.

Przykładem typowej tokarki CNC może być wyprodukowana w Polsce przez firmę FAMOT Pleszew tokarka CNC FAMOT 400. Obrabiarka ta została zbudowana na niemieckiej licencji i jest bardzo zbliżona budową do tokarki CNC GILDEMEISTER CTX 400.

Urządzenie zaopatrzone jest w dwunastonarzędziową głowicę rewolwerową i ma dwie osie sterowane - posuwy X i Z.

Istotne parametry techniczne tej tokarki to: średnica przelotu nad łożem, średnica przelotu nad suportem, przesuw w osi X i osi Z, głowica 12 pozycyjna, pinola konika zamykana hydraulicznie, średnica pinoli konika, stożek pinoli i jej skok, który może wynosić 100 mm, wielkość przelotu wrzeciona i średnica uchwytu sterowanego hydraulicznie.

Tokarka CNC FAMOT 400 przy wadze 4600 kg i gabarytach 4600 x 1850 mm może
osiągać od 40 do 4000 obrotów wrzeciona na minutę.

Sterowanie CNC GE FANUC Series OTC umożliwia tej tokarce dokładne i precyzyjne wykonywanie zróżnicowanych zadań obróbczych.

12:17, abrzytwa
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 07 marca 2013

Wśród tokarek karuzelowych można wyróżnić jednostojakowe tokarki karuzelowe i dwustojakowe maszyny tego typu. Mogą one posiadać stół nieprzesuwny, stół przesuwny albo też przesuwny stojak.

Dwustojakowe tokarki karuzelowe to maszyny stosowane najczęściej do toczenia dużych przedmiotów. Są one bardziej sztywne od tokarek karuzelowych jednostojakowych i są od nich też wydajniejsze. Jednak trudniej zakłada się i ustawia przedmioty na ich tarczy.

Tokarki karuzelowe dwustojakowe mają przesuwne stojaki, dlatego mogą obrabiać materiały o większej średnicy niż średnica tarczy. Tokarki te często posiadają tarcze, które składają się z dwóch części. Jedna część – wewnętrzna – odpowiedzialna jest za obróbkę mniejszych materiałów, a część druga – zewnętrzna – obrabia większe gabarytowo przedmioty.

Na tokarkach karuzelowych można wykonywać toczenie kopiowe. To zadanie mogą realizować tokarki karuzelowe jednostojakowe o mniejszych rozmiarach.

Podczas wykonywania tego zabiegu wzornik przykręcony jest do cięgna, które napinane jest dzięki rzymskiej nakrętce. Ze stojakiem związany jest dolny przegub. Natomiast górny przegub związany jest z belką poprzeczną.

Na tokarkach karuzelowych możliwe jest także kopiowanie elektryczne. Możliwość taka występuje, gdy w napędzie ruchów posuwowych sań oraz suwaka zamieści się nawrotnicę i sprzęgła elektromagnetyczne. Koniec palca wodzącego porusza się wówczas wzdłuż zarysu wzornika dzięki elektrycznemu urządzeniu stykowemu, które powoduje z kolei przełączenie sprzęgieł.

10:56, abrzytwa
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 05 marca 2013

Tokarki do metalu posiadają przyrządy tokarskie, których użycie powoduje większe możliwości tych urządzeń. Występują dwa rodzaje oprzyrządowania tokarek, uniwersalne i specjalistyczne. Oprzyrządowanie uniwersalne może być wykorzystywane do pracy różnych typów tokarek, o różnych gabarytach. Wchodzi ono w skład wyposażenia tych obrabiarek. 

Przyrządy specjalistyczne przeznaczone są do wykonywania określonych, specjalnych zadań tokarskich. Specjalistyczna obróbka przedmiotów metalowych wykonywana jest na tokarkach, do których zamocowuje się dodatkowo niezbędne, wymagane do wykonania danego zabiegu urządzenia i przyrządy. 

Tokarki mogą posiadać następujące rodzaje przyrządów: przyrządy do obróbki kopiowej, przyrządy do obróbki gwintów i przyrządy zmieniające rodzaj pracy tokarek. 

 

Tokarka uniwersalna TUJ 50 M

Dla przyrządów do obróbki kopiowej najistotniejszy jest wzornik. Jego kształt może być odtwarzany na obrabianym przedmiocie dzięki specjalnym urządzeniom.

Przyrządy do obróbki gwintów mogą nacinać nożem tokarskim różnego rodzaju gwinty, na przykład gwinty stożkowe lub gwinty o zmiennym skoku.

Przyrządy, które zmieniają rodzaj pracy tokarek pozwalają na zróżnicowanie wykonywanych zadań obróbczych danej tokarki. Są to między innymi: przyrządy do wiercenia głębokich otworów, przyrządy do obróbki obwiedniowej, wrzecienniki frezarskie i szlifierskie do otworów i wałków, i tym podobne.

Specjalistyczne oprzyrządowanie tokarek pozwala na zastosowanie tych maszyn do prac o rozszerzonej działalności obróbczej, szczególnie w warsztatach, które nie posiadają pełnego asortymentu urządzeń przeznaczonych do obróbki metalu.

09:02, abrzytwa
Link Dodaj komentarz »